Holý Miloslav

* 15.1.1926 Neurazy (Plzeň-jih)

+ 14.7.1998 Plzeň (Plzeň-město)

 

malíř, grafik, pedagog

 

Malíř, ilustrátor a grafik Miloš Holý se narodil jako Miloslav Holý 15.1.1926 v Neurazech na jižním Plzeňsku. Pseudonym Miloš si zvolil, aby se odlišil od malíře stejného jména Miloslava Holého (1897-1974). Již od útlého věku tíhnul k malířství ale nejprve se dal na dráhu učitele (vystudoval Pedagogickou fakultu v Praze), později studoval Vysokou uměleckou-průmyslovou školu v Praze u profesorů Emila Fily a Stanislav Ulmana, kde si zvolil obor monumentální malba, na kterou se také po většinu svého života zaměřil. Tvořil většinou realistické portréty ze života, ale i přírodu, často ve svých jeho námětech jsou ženy, ale okrajově též tvořil díla s ohlasem kubismu. Vystavoval na mnoha výstavách jak v ČR tak v zahraničí ( Mánes, Praha, Dům umění, Bratislava), vlastní autorskou výstavu uspořádal v roce 1982 v Plzni v galerii U Červeného srdce. Často měl společné výstavy se svým vrstevníkem Břetislavem Holakovským, s kterým byli stejně staří.

 

Jeho tvorba v Plzni byla především v 50-70.letech velmi rozsáhlá a dodnes není zcela zmapována. Nejznámější jsou zcela jistě domovní znamení tvořené technikou sádrové intarzie v Blatenské ulici v Plzni, která jsou zaměřena na jeho oblíbené téma - přírodu. Část zachovaných znamení má zoomoforní charakter ( můra, pavouk, vážka ) a část znamení již zničených byla na botanické téma ( jabloně, pampelišky, slunečnice) . V monumentální tvorbě jsou nejvýraznější poválečná obnova výzdoby vestibulu Hlavního nádraží, kde vytvořil lunety s železniční a budovatelskou tématikou či již nezachované malby v restauraci Prazdroj. V roce 1972 vytvořil též mozaiku na restauraci a bufet Astra v Plzni-Lobzích, která se též nezachovala. Spolupracoval také s dalšími umělci, kteří dle jeho návrhu vytvořili konečné dílo - např. plastika Běžec pro fotbalový stadion (s Břetislavem Holakovským), kovová plastika v prodejně Textilu (s Josefem Matasem), kovový reliéf na poště v Doubravce nebo svařovaná mříž v kinosále učiliště Skvrňany (obojí s Bořivojem Rakem). Z této tvorby zůstalo zachováno pouze poslední uvedené dílo, ostatní jsou nezvěstná.

 

Miloš Holý byl bez pochyby velmi nadaným a významným malířem, a ceny jeho obrazů se dnes na aukcích prodávají běžně za 100 000 Kč, proto můžeme litovat že mnohé z jeho monumentálních děl zaniklo bez jakéhokoliv náznaku snahy je zachránit a úcty k tomuto umělci

 

Miloš Holý zemřel v Plzni 14.7.1998

 

 

Zdroj: krizkyavetrelci.plzne.cz

Ukončené aukce

Holý Miloslav
Kytice

Olej na plátně, signováno vlevo dole, rozměry 80 x 40 cm.

Vyvolávací cena
2 200 Kč
Prodáno za
2 200 Kč

Příhozy 1

Účastníci 1

Konec aukce 19. 9. 2017 21:26:00

ID: 522

Holý Miloslav
Zátiší 1

Olej na kartonu, signováno vpravo dole, rozměry 25 x 35 cm.

Vyvolávací cena
1 200 Kč
Prodáno za
1 300 Kč

Příhozy 2

Účastníci 2

Konec aukce 19. 9. 2017 21:24:00

ID: 520