Klímová Lucie

Lucie Klímová (5. ledna 1884, Praha – 6. října 1961, Křižany v Podještědí) byla česká umělkyně, akademická malířka a zpěvačka

Navštěvovala kurzy v malírně porcelánu v Telči a večerní kurzy na Uměleckoprůmyslové školy v Praze. V mladých letech se věnovala zpěvu – byla členkou Pěveckého sdružení pražských učitelek za vedení Metoda Doležela. Byla první interpretkou, která zpívala v úpravě pro hlas a orchestr Baladu dětskou a Baladu horskou od Vítězslava Nováka.
 
Vystudovala od roku 1919 až 1925 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Jakuba Obrovského, Vratislava Nechleby nebo Otakara Nejedlého. Studijní cesty podnikla do Itálie, Francie, Německa a na Korsiku. Byla jednou z prvních absolventek Akademie; ženy mohly na vysokých školách studovat až po školské reformě v roce 1918. V letech 1931 a 1935 Klímová malovala jižne motivy s Josefem Vackem v Jugoslávii. Pobývala také ve Zděchově, kde mecenášem malířské společnosti byl Ludvík Klímek. Žila střídavé na Novém Světě v Praze 1 nebo v Křižanech, kam zajížděla již od roku 1946 a kde strávila celé měsíce, „provázena malířem Vackem“.
 
Vytvořila akvarelové návrhy na pohlednice Prahy. Nejčastěji malovala krajiny a květiny. Vystavovala ve 30. letech 20. století na mnoha výstavách výtvarných umělkyň a na salonech ve Zlíně, Poličce, Rakovníku. Od roku 1932 byla členkou v Kruhu výtvarných umělkyň (KVU) nebo Klubu výtvarných umělců Aleš (SVU Aleš).
 
Jejími uměleckými vzory byli Jan Preisler, Antonín Slavíček, Vincent van Gogh a také Václav Špála. Výtvarné dílo Lucie Klímové zahrnuje především krajiny a zátiší, kterým se věnovala v průběhu celé své tvůrčí kariéry. Tvořila svá díla po většinu života jako členka Alše. Vždy malovala v přírodě, v ateliéru však opravovala a dokončovala své práce, inspirované přírodou.

Zdroj: Wikipedia

Ukončené aukce

Klímová Lucie
Svatý Juraj u Orebiče

Olej na plátně podlepeno kartonem, signováno vlevo dole, rozměr 20 x 24 pasparta, rozměr celkem 30 x 32 cm.

Vyvolávací cena
500 Kč
Prodáno za
1 000 Kč

Příhozy 6

Účastníci 4

Konec aukce 21. 3. 2017 20:56:00

ID: 315